Petőfi Sándor: A vén zászlótartó
Fut Bécs felé Jellacsics, a gyáva, Seregének seregünk nyomába’, Megrémülve fut a magyar hadtól; Magyar hadban egy vén zászlótartó.
Ki az a vén zászlótartó ottan Olyan tüzes lelkiállapotban? Szemem rajta kevélyen mereng el: Az én apám az az öreg ember!
Az én apám e vén zászlótartó. „Vészben a hon!” elhatott a nagy szó, Elhatott kórágyához, fülébe, S mankó helyett zászlót vett kezébe.
Vállait egy kínos élet gondja, Betegség és ötvennyolc év nyomja, S ő feledve minden baját, búját Ifjak közé hadi bajtársúl állt,
S kit eddig az asztaltól az ágyba Alig-alig bírt elvinni lába, Ellenséget űz mostan serényen Ifjusága régi erejében.
Mi vitte őt háború zajába? Hiszen neki nincsen gazdagsága, Mit féltene, mit védnie kéne, Hogy ne jusson ellenség kezére.
Annyi földet sem mondhat övének, Melyben egykor koporsója fér meg, S mégis mégis viszi lobogóját Azok előtt, kik a hazát óják.
Ép azért ment, mert semmivel sem bír; Küzd a gazdag, de nem a hazáért, Védi az a maga gazdaságát.... Csak a szegény szereti hazáját.
Édesapám, én voltam tenéked Ekkoráig a te büszkeséged; Fordult a sor, megfordult végképen, Te vagy mostan az én büszkeségem.
Érdemes vagy a cserkoszorúra! Alig várom, hogy lássalak újra S megcsókoljam örömtől reszketve Kezedet, mely a szent zászlót vitte.
És ha többé nem látnálak téged? Látni fogom fényes dicsőséged; Könnyem leszen sírodnak harmatja, S híred a nap, mely azt fölszárítja!
|